Il calendario è in continuo aggiornamento. Verificare sala e orario prima della partecipazione.

TAG  "Robotics"

Open Lab Area

Open Lab Area

Codemotion

  • Workshops

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

OPEN LAB KIDS pav. 7

Thoughts

Thoughts

hArt / Gianmarco Merlini

  • Performance

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

G5 pav. 6

Computer Science First

Computer Science First

Valentina Gelsomini

  • Kids Workshop

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 3 pav. 7

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

MindSharing.tech & CoderDojo Roma SPQR

  • Kids Workshop

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 8 pav. 7

Mission to Mars 2.0

Mission to Mars 2.0

Codemotion

  • Workshops

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 1 pav. 7

  • Workshops

Friday 12 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 9 pav. 9

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 10.30 am to 1.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Inclusive didactic by educational robotic

Inclusive didactic by educational robotic

Scuola di Robotica - Andrea Fui

  • Workshops

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 9 pav. 9

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

Scuola di Robotica - Davide Canepa

  • Workshops

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

D4 pav. 7

  • Workshops

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

STEM with LittleBits: build stories and learn Science

STEM with LittleBits: build stories and learn Science

Scuola di Robotica - Andrea Germinario

  • Workshops

Friday 12 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 7.00 pm

CREATIVY LEARNING pav. 7

Artificial Intelligence: how to explain it?

Artificial Intelligence: how to explain it?

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.30 pm to 3.30 pm

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.30 pm to 3.30 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.30 pm to 3.30 pm

Room 10 pav. 9

Introducing Erwhi Hedgehog

Introducing Erwhi Hedgehog

Giovanni di Dio Bruno

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 12 pav. 9

  • Performance

Friday 12 October

From 4.00 pm to 4.30 pm

One Love Machine Band

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 9 pav. 9

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

Scuola di Robotica - Emanuele Micheli

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.30 pm

Room 14 SC3

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

Nao: un umanoide a lezione

Nao: un umanoide a lezione

CampuStore Academy

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.30 pm to 6.30 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.30 pm to 6.30 pm

Room 12 pav. 9

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.30 pm to 6.10 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.30 pm to 6.30 pm

Room 13 pav. 9

  • Performance

Friday 12 October

From 6.00 pm to 6.30 pm

One Love Machine Band

  • Performance

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

B11 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 22 Sala Niside pav. 10

Open Lab Area

Open Lab Area

Codemotion

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

OPEN LAB KIDS pav. 7

Thoughts

Thoughts

hArt / Gianmarco Merlini

  • Performance

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

G5 pav. 6

Computer Science First

Computer Science First

Valentina Gelsomini

  • Kids Workshop

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 3 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

Robots on the run

Robots on the run

Espositori dell'area Robotica

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 10.00 am to 12.30 pm

Area Conference Robotica pav. 5

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 2.00 pm

KIDS FABLAB 2 pav. 7

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

MindSharing.tech & CoderDojo Roma SPQR

  • Kids Workshop

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 8 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

CREATIVY LEARNING pav. 7

Mission to Mars 2.0

Mission to Mars 2.0

Codemotion

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 1 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.15 am to 11.15 am

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.15 am to 11.15 am

Room 10 pav. 9

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.30 am to 11.00 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

School Factor

School Factor

Luca Tesauro, Amleto Picerno Cerraso

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

STEM with LittleBits: build stories and learn Science

STEM with LittleBits: build stories and learn Science

Scuola di Robotica - Andrea Germinario

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 1.30 pm

Room 16 SC3

Robotic dance

Robotic dance

Elettra Robotics Lab

  • Performance

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

G1 pav. 6

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

D4 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 12 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 9 pav. 9

Artificial Intelligence: how to explain it?

Artificial Intelligence: how to explain it?

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Performance

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 12.30 pm

One Love Machine Band

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.30 pm to 1.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Ozobot: il coding a colori

Ozobot: il coding a colori

CampuStore Academy

  • Workshops

Saturday 13 October

From 1.15 pm to 2.15 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

Inclusive didactic by educational robotic

Inclusive didactic by educational robotic

Scuola di Robotica - Sandra Meloni

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.30 pm

Room 17 SC3

  • Performance

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 2.30 pm

One Love Machine Band

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 12 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 13 pav. 9

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 5.30 pm

Room 2 Sala Aurelia pav. 10

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

Scuola di Robotica - Sandra Meloni

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 9 pav. 9

Ascento – indoor mobility robot

Ascento – indoor mobility robot

Lionel Gulich, Victor Klemm, Dominik Mannhart, Alessandro Morra, Ciro Salzmann, Florian Weber

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 3.30 pm

Area Conference Robotica pav. 5

Line Following Robot Contest

Line Following Robot Contest

I robot dei membri del gruppo RoboMakersLab di Langhirano, dei soci di Officine Robotiche e aperto ad altri partecipanti esterni

  • Performance

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 6.00 pm

D4 pav. 7

The RoboCup in Italy

The RoboCup in Italy

Raimondo Sgrò, Luca Iocchi

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.30 pm to 4.45 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.30 pm to 4.45 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.45 pm to 4.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 8 pav. 8

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Performance

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 4.30 pm

One Love Machine Band

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 12 pav. 9

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

Scuola di Robotica - Davide Canepa

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 9 pav. 9

Tuning of an LQR controller for a two-wheeled balancing robot

Tuning of an LQR controller for a two-wheeled balancing robot

Lionel Gulich, Victor Klemm, Dominik Mannhart, Alessandro Morra, Ciro Salzmann, Florian Weber

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 5 pav.5

Make your own robot: Poldino

Make your own robot: Poldino

Raimondo Sgrò, Andrea Greco, Alberto Mazzaccaro

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 6.30 pm

Room 14 SC3

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 5.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Nao: un umanoide a lezione

Nao: un umanoide a lezione

CampuStore Academy

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 12 pav. 9

STEM con Arduino

STEM con Arduino

CampuStore Academy

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 11 pav. 9

  • Performance

Saturday 13 October

From 6.00 pm to 6.30 pm

One Love Machine Band

  • Performance

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

B11 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 22 Sala Niside pav. 10

Open Lab Area

Open Lab Area

Codemotion

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

OPEN LAB KIDS pav. 7

Thoughts

Thoughts

hArt / Gianmarco Merlini

  • Performance

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

G5 pav. 6

Computer Science First

Computer Science First

Valentina Gelsomini

  • Kids Workshop

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 3 pav. 7

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 2.00 pm

KIDS FABLAB 2 pav. 7

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

Oh my Robots! 🤖 [RobotLab]

MindSharing.tech & CoderDojo Roma SPQR

  • Kids Workshop

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 8 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

CREATIVY LEARNING pav. 7

Mission to Mars 2.0

Mission to Mars 2.0

Codemotion

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 1 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.15 am to 11.15 am

Room 13 pav. 9

Ozobot: il coding a colori

Ozobot: il coding a colori

CampuStore Academy

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.15 am to 11.15 am

Room 11 pav. 9

Nao: un umanoide a lezione

Nao: un umanoide a lezione

CampuStore Academy

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.15 am to 11.15 am

Room 10 pav. 9

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 10.30 am to 1.00 pm

Room 2 Sala Aurelia pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.30 am to 11.00 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 10.45 am to 12.00 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.00 am to 1.30 pm

Room 16 SC3

Inclusive didactic by educational robotic

Inclusive didactic by educational robotic

Scuola di Robotica - Andrea Fui

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 9 pav. 9

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

BYOR: Build Your Own Robot - Arduino in didactic

Scuola di Robotica - Davide Canepa

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 8 pav. 8

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 13 pav. 9

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.45 pm

Room 12 pav. 9

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 9 pav. 9

Robotic dance

Robotic dance

Elettra Robotics Lab

  • Performance

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

G1 pav. 6

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Performance

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 12.30 pm

One Love Machine Band

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 12.15 pm to 12.45 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

STEAM with LittleBits: build stories and learn Science

STEAM with LittleBits: build stories and learn Science

Scuola di Robotica - Andrea Germinario

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.00 pm to 2.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.15 pm to 2.15 pm

Room 12 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.15 pm to 2.15 pm

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.15 pm to 2.15 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.15 pm to 2.15 pm

Room 10 pav. 9

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.45 pm to 2.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

Make your own robot: Poldino

Make your own robot: Poldino

Raimondo Sgrò, Andrea Greco, Alberto Mazzaccaro

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 4.00 pm

Room 14 SC3

  • Performance

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 2.30 pm

One Love Machine Band

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 10 pav. 9

Shape your future with MATLAB and the Arduino Engineering Kit

Shape your future with MATLAB and the Arduino Engineering Kit

Alessandro Tarchini, Francesco Alderisio, Jose Garcia

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 7 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Assembly of a small model of the Ascento robot

Assembly of a small model of the Ascento robot

Lionel Gulich, Victor Klemm, Dominik Mannhart, Alessandro Morra, Ciro Salzmann, Florian Weber

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 5 pav.5

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 9 pav. 9

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

D4 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Performance

Sunday 14 October

From 4.00 pm to 4.30 pm

One Love Machine Band

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 13 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.15 pm to 5.15 pm

Room 12 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.30 pm to 6.00 pm

Room 16 SC3

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

First steps in robotics: BeeBots and Storytelling

Scuola di Robotica - Sandra Meloni

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 22 Sala Niside pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 9 pav. 9

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.30 pm to 6.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Ozobot: il coding a colori

Ozobot: il coding a colori

CampuStore Academy

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 11 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 12 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 10 pav. 9

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.45 pm to 6.45 pm

Room 13 pav. 9

  • Performance

Sunday 14 October

From 6.00 pm to 6.30 pm

One Love Machine Band

 
Data updated on 2018-10-14 - 12.11.31 pm