TAG  "Future Tech"

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

VR Zone

VR Zone

Codemotion

  • Workshops

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 2 pav. 7

  • Performance

Friday 12 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

  • Workshops

Friday 12 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Performance

Friday 12 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

  • Workshops

Friday 12 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 9 pav. 9

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Friday 12 October

From 11.00 am to 12.00 pm

D4 pav. 7

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 9 pav. 9

Artificial Intelligence: how to explain it?

Artificial Intelligence: how to explain it?

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Building the European Startup Ecosystem

Building the European Startup Ecosystem

Gianmarco Carnovale, Massimiliano Dragoni, Christina Oelke, Paul Stefanut e Aleardo Furlani

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.30 pm to 4.30 pm

Room 20 Sala Livia pav. 10

Thermocomposting plant for heat energy extraction from wood waste

Thermocomposting plant for heat energy extraction from wood waste

Saverio Danubio, Paolo Zampieri, Stefano Plescia

  • Workshops

Friday 12 October

From 2.30 pm to 5.00 pm

Room 18 SC3

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 2.45 pm to 4.00 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

 HACK FOOD FOR CLIMATE CHANGE OPENING CONFERENCE

HACK FOOD FOR CLIMATE CHANGE OPENING CONFERENCE

Tim West, Claudia Laricchia, Massimiliano Ventimiglia, Francesco Malaguti, Paola Fiore, Giovanni Lococo, Federico Andreotti, Nataly Guataquira Sarmiento, Mariarosaria Lombardi

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Domes Food Tech pav. 4

Introducing Erwhi Hedgehog

Introducing Erwhi Hedgehog

Giovanni di Dio Bruno

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

Andrea Granelli, Kanso - Roberta Capuis, Confcommercio nazionale - Fabrizio Valente, KiKI Lab - Eva Pietroni, CNR - Roberto Pone, Confcommercio nazionale - Stefano Giorgi, Confcommercio Bologna - Marco Marchesi, Olivetti

  • Workshops

Friday 12 October

From 3.00 pm to 6.00 pm

Room 7 pav. 7

FUTURE OF PROTEINS

FUTURE OF PROTEINS

Moderator: Future Food Institute. Speaker: Joseph Puglisi Stanford / Beyond Meat; Antonio Idà - Spireat; Josè de La Rosa - Future Food Institute

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 3.30 pm to 4.30 pm

Room 4 pav. 4

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Friday 12 October

From 3.30 pm to 4.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

Artificial UNIntelligence

Artificial UNIntelligence

Alfredo Adamo (Alan Advantage)

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 5 pav.5

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.30 pm to 5.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.00 pm to 6.30 pm

Room 14 SC3

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Friday 12 October

From 5.30 pm to 6.10 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 6.00 pm to 7.00 pm

Area Workshop CAD 2 pav. 6

  • Talk & Conference

Friday 12 October

From 6.00 pm to 7.00 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

  • Performance

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 9 pav. 9

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 11.00 am

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Performance

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

VR Zone

VR Zone

Codemotion

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 2 pav. 7

FOOD MAKERS

FOOD MAKERS

Moderator: Future Food Institute. Speaker: Simeon Pieterkosky - Aquaai; Evan Weinstein and Miguel Valenzuela - Cocoa Press & PancakeBot; Rodrigo García González - Ohoo!; Claire Schlemme - Renewal Mill

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 10.30 am to 11.30 am

Room 4 pav. 4

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 10.30 am to 11.00 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 1.30 pm

Room 16 SC3

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

D4 pav. 7

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 11.00 am to 12.00 pm

Room 8 pav. 8

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.15 am to 11.45 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 11.30 am to 12.30 pm

Room 7 pav. 7

Re:Humanism Project

Re:Humanism Project

Daniela Cotimbo (Alan Advantage)

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 5 pav.5

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 12.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Artificial Intelligence: how to explain it?

Artificial Intelligence: how to explain it?

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.30 pm to 1.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 8 pav. 8

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 2.45 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.30 pm

Room 17 SC3

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

FOOD REVOLUTION STARTS AT SCHOOL

FOOD REVOLUTION STARTS AT SCHOOL

Miguel Valenzuela, Claudia Iamundo, Angela Sofia Lombardo, Eric C. Lam, Mattia Grillini

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 4 pav. 4

Graffiti for Smart City

Graffiti for Smart City

Salvatore Pepe

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.15 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 7 pav. 7

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Area Worshop CAD 1 pav. 6

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 9 pav. 9

IOT AND THE NEW MANUFACTURE

IOT AND THE NEW MANUFACTURE

Giuseppe Salerno

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

IN-BUILDING CELLULAR COVERAGE AND SIGNAL ENHANCEMENT

IN-BUILDING CELLULAR COVERAGE AND SIGNAL ENHANCEMENT

Luca Petrini Rossi (Tecnorad) - Derek Paton (Zinwave)

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 8 pav. 8

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.00 pm to 3.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 3.45 pm to 4.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 5 pav.5

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.30 pm to 5.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

S3 Nanowire sensors device for the quality control in the food chain and environmental monitoring

S3 Nanowire sensors device for the quality control in the food chain and environmental monitoring

Veronica Sberveglieri, Marco Abbatangelo, Estefanía Núñez-Carmona

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 5.30 pm

Room 21 Sala Minerva pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Saturday 13 October

From 5.00 pm to 5.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 6.00 pm to 6.45 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Performance

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

  • Performance

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

Area Performance CAD pav. 6

Graphic Circuit Boards

Graphic Circuit Boards

Jessica Cobb

  • Kids Workshop

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS FABLAB 1 pav. 7

VR Zone

VR Zone

Codemotion

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ATTRACTION 2 pav. 7

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.30 am to 11.00 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Andrea Granelli, Kanso - Pietro Farina, Confcommercio Roma

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.30 am to 12.30 pm

Room 7 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.00 am to 1.30 pm

Room 16 SC3

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.15 am to 11.40 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.45 am to 12.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

FOOD INNOVATION IS A GLOBAL MISSION

FOOD INNOVATION IS A GLOBAL MISSION

Alejandra Ramirez Troncoso, Amr Ahmed Ahmed Elshahawey, Ashleigh Jade Forster, Auriane Borremans, Anusha Murthy, Bernadette Nikole Maligalig, Diana Moreno, Christopher Howard Paige, Elizabeth Yorke, Farah Al-nahhas, Julia Dalmadi, Ladeji Abimbola, Lise Van Wijk, Murray Elphick, Zachary Porges

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 4 pav. 4

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 12.15 pm to 12.45 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.30 pm to 1.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.15 pm to 1.45 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 1.45 pm to 2.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Area Workshop CAD 2 pav. 6

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Food Care

Food Care

Tim West, Monica Cipriani, Simone Gozzi

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Room 4 pav. 4

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

Thermocomposting plant for heat energy extraction from wood waste

Thermocomposting plant for heat energy extraction from wood waste

Saverio Danubio, Paolo Zampieri, Stefano Plescia

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 4.00 pm

Room 17 SC3

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.30 pm to 3.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Shape your future with MATLAB and the Arduino Engineering Kit

Shape your future with MATLAB and the Arduino Engineering Kit

Alessandro Tarchini, Francesco Alderisio, Jose Garcia

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 2.45 pm to 3.45 pm

Room 7 pav. 7

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Room 9 pav. 9

SLAM Arena

SLAM Arena

Officine Robotiche ROS Team

  • Performance

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

D4 pav. 7

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 3.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.45 pm to 4.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.30 pm to 6.00 pm

Room 16 SC3

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

A-MINT (Artificial Musical Intelligence)

Francesco Riganti Fulginei, Antonino Laudani

  • Workshops

Sunday 14 October

From 4.45 pm to 5.15 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

IOT AND THE NEW MANUFACTURE

IOT AND THE NEW MANUFACTURE

Giuseppe Salerno

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 6.00 pm

Area Talk CAD pav. 6

Hybrid intelligence: AI generative music

Hybrid intelligence: AI generative music

Lorenzo Brusci, Marco Bertola, Valentijn Borghuis

  • Workshops

Sunday 14 October

From 5.30 pm to 6.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 6.00 pm to 6.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10