TAG  "Cultural Heritage"

Creative Makers - CREAM

Creative Makers - CREAM

Explora - Museo dei bambini di Roma

  • Kids Workshop

Friday 12 October

From 9.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 7 pav. 7

paper architectures

paper architectures

students and architects from faculty of architecture at Sapienza University of Rome

  • Performance

Friday 12 October

From 10.00 am to 7.00 pm

C13 pav. 4

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Friday 12 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Area Workshop CAD 2 pav. 6

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Friday 12 October

From 4.30 pm to 5.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Friday 12 October

From 6.00 pm to 7.00 pm

Area Worshop CAD 1 pav. 6

Creative Makers - CREAM

Creative Makers - CREAM

Explora - Museo dei bambini di Roma

  • Kids Workshop

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 7 pav. 7

paper architectures

paper architectures

students and architects from faculty of architecture at Sapienza University of Rome

  • Performance

Saturday 13 October

From 10.00 am to 7.00 pm

C13 pav. 4

  • Workshops

Saturday 13 October

From 11.00 am to 1.30 pm

Room 14 SC3

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 12.00 pm to 12.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 12.15 pm to 2.30 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 4.30 pm

Room 14 SC3

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 2.00 pm to 2.45 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.00 pm to 5.00 pm

Area Worshop CAD 1 pav. 6

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 4.30 pm to 5.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

1, 2, 3 … map

1, 2, 3 … map

Nicola Maiellaro

  • Talk & Conference

Saturday 13 October

From 5.45 pm to 6.15 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Saturday 13 October

From 6.00 pm to 6.45 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Creative Makers - CREAM

Creative Makers - CREAM

Explora - Museo dei bambini di Roma

  • Kids Workshop

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

KIDS ISLAND 7 pav. 7

paper architectures

paper architectures

students and architects from faculty of architecture at Sapienza University of Rome

  • Performance

Sunday 14 October

From 10.00 am to 7.00 pm

C13 pav. 4

Pyarchinit: Open Source Gis for Cultural Heritage

Pyarchinit: Open Source Gis for Cultural Heritage

Paolo Rosati, Alessandro Ballarò

  • Workshops

Sunday 14 October

From 10.45 am to 12.00 pm

Room 19 Sala Euphemia pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 11.15 am to 11.40 am

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

Robot and social studies: using robotics in high school

Robot and social studies: using robotics in high school

Scuola di Robotica - Gianluca Pedemonte

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Room 23 Sala Ottavia pav. 10

Food Makers Lab

Food Makers Lab

Miguel Valenzuela

  • Workshops

Sunday 14 October

From 12.00 pm to 1.00 pm

Domes Food Tech pav. 4

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.00 pm to 3.00 pm

Area Worshop CAD 1 pav. 6

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 2.30 pm to 3.00 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.00 pm to 4.00 pm

Area Workshop CAD 2 pav. 6

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 3.45 pm to 4.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10

  • Talk & Conference

Sunday 14 October

From 5.00 pm to 5.30 pm

Room 20 Sala Livia pav. 10

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

ILLUMINATE THE ARCHITECTURE - ARCHITECTURAL VIDEOPROJECTION AND VIDEOMAPPING

Pietro Grandi / Martina Brunelli / Tommaso Bassanini

  • Workshops

Sunday 14 October

From 6.00 pm to 6.30 pm

Room 1 Sala Alibrandi pav. 10